ROK SZKOLNY 2016/2017


21 III 2017

Nie pamiętam tytułu...

Nasza biblioteka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Czytelników! Dla wszystkich osób, które mają problem z zapamiętaniem tytułu książki, ale chcieliby ją wypożyczyć.


15 III 2017

Miarka - Szkołą Dialogu

W związku z otrzymaniem tytułu "Szkoły Dialogu", Miarka otrzymała również nowe pozycje książkowe, które wzbogaciły naszą bibliotekę.


1 III 2017

Wystawa

Zapraszamy do obejrzenia wystawy "Sztuka Pauliny" udostępnione na gazetce przed biblioteką.


27 II 2017

Walentynkowy Konkurs Czytelniczy - WYNIKI

 

 

Nazwisko i imię ucznia

Klasa

Liczba punktów

1

Paryż Gabriela

2c

77,5

1

Rusin Wiktoria

2c

77,5

1

Staroń Agnieszka

3a

77,5

1

Śledź Dorota

2e

77,5

1

Wycisło Weronika

2e

77,5

2

Dyczka Natalia

3d

77

3

Budzowska Ola

1c

76,5

3

Gliszczyńska Sabina

1c

76,5

 

GRATULUJEMY!


27 II 2017

Konkurs dla gimnazjalistów

MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA

Serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji konkursu na najlepszą recenzję "Moja ulubiona książka" organizowanym przez bibliotekę Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu.

Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum i ma charakter indywidualny. Uczestnicy konkursu mają za zadanie przedstawienie recenzji wybranego przez siebie tekstu prozatorskiego (powieść, zbiór opowiadań) lub tomu poetyckiego, który stanowi tytułową ulubioną książkę.

Swoim zasięgiem konkurs obejmuje szkoły województwa śląskiego. Tegoroczna edycja objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca - Arkadiusza Chęcińskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty - Urszuli Bauer oraz dyrektora Biblioteki Śląskiej - profesora Jana Malickiego.

Na zwycięzców naszego konkursu oraz ich opiekunów czekają ciekawe nagrody.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można przeczytać na profilu konkursu na Facebooku.


24 II 2017

I Wojewódzki Konkurs Plastyczny

Temat konkursu: "Postać dziecięca w konwencji japońskiego komiksu".
Serdecznie zapraszamy uczniów z województwa śląskiego szkół podstawowych (klasy IV-VI), gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do udziału w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym. W tym roku oceniane będą prace wykonane ołówkiem przedstawiające jedną lub kilka postaci dziecięcych w stylistyce mangi.

Regulamin konkursu jest dostępny TUTAJ.

 

Prace można składać do 15 marca 2017 r. do czytelni naszej szkoły.

Osoby chętne, aby wziąć udział w konkursie muszą zgłosić się wcześniej do czytelni, by odebrać metryczkę i oświadczenie autora pracy.


21 II 2017

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na istotę i znaczenie języka ojczystego jako dziedzictwa kulturowego.  Data ta upamiętnia wydarzenia z 1952 r., kiedy to w stolicy Bangladeszu Dhace pięciu studentów zginęło podczas demonstracji. Domagali się oni uznania bengalskiego - ich języka ojczystego - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego brzmi: "Włączanie do i za pomocą edukacji. Język ma znaczenie"


17 II 2017

Walentynkowe czytanie

We wtorek 14 lutego Ola, Natalia, Ola i Michał zaangażowali się w akcję głośnego, wspólnego czytania.                 Ola  odczytała fragment "Dziennika nimfomanki"  V. Tasso, Natalia wybrała dwa wiersze H. Poświatowskiej "Bądź przy mnie blisko", "Chcę pisać o Tobie", Ola zaprezentowała fragment opowiadania E. E. Schmitta ze zbioru "Historie miłosne", a Michał przeczytał fragment powieści "Miłość w czasach zarazy" - G.G. Marqueza. 

 


15 II 2017

Randka z książką

"Randka w ciemno z książką" cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów liceum!  A tak prezentowały się walentynkowe książki.


10 II 2017

Walentynkowy konkurs czytelniczy

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w walentynkowym konkursie czytelniczym!
Pytania można odebrać w bibliotece. Konkurs trwa do 17 lutego

(do tego dnia należy zwrócić arkusz z odpowiedziami).

ZAPRASZAMY!


8 II 2017

Randka w ciemno z książką

We wtorek, 14 lutego 2017 r., uczniowie (a także pracownicy) naszej szkoły, będą mogli wziąć udział w randce w ciemno z książkami. Przyjdź do czytelni i wypożycz tajemniczą książkę!


17 I 2017

Ranking czytelników

L.P. Nazwisko i imię Klasa
1 Fedorczuk Marta 2DG
2 Dolnik Natalia 1AG
3 Witosza Michał 3D
4 Todys Aleksander 2CG
5 Brzoska Daria 1CG
6 Szczepanek Katarzyna 2C
7 Mędrowska Natalia 2C
8 Misztal Paulina 2BG
9 Kapek Agnieszka 1CG
10 Dukat Andżelika 1AG
11 Howard Katarzyna 2DG

13 I 2017

Aktywność czytelnicza uczniów

Pamiętajcie, że na wzmożoną aktywność klas I i II gimnazjum wpływa fakt, że uczniowie ci wypożyczają z biblioteki podręczniki do większości przedmiotów.


10 I 2017

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Miarce

W piątek, 13 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy "zagra" w Miarce! Wolontariusze, będący uczniami naszej szkoły, będą stać z puszkami na długich przerwach (12:10-12:25, 13:10-13:25) na parterze w holu szkoły. Puszka będzie również dostępna w czytelni od godziny 9:00 do 15:00. Chętnie osoby zapraszamy do wspomożenia akcji WOŚP. W tym roku Wielka Orkiestra gra dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.


4 I 2017

Rok Josepha Conrada

Ustanowienie roku 2017 Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego ma być formą uczczenia 160-lecia urodzin pisarza, autora takich powieści, jak m.in. "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent". "Był on pisarzem uniwersalnym, podejmował tematy ważne dla Starego Kontynentu. Już ponad 100 lat temu nakreślił wizję Europy bez granic, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między europejskimi narodami. Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła (...) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstały pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada zawiera uniwersalne wartości etyczne" - podkreśla uchwała.

Źródło tekstu: Polskie Radio.


16 XII 2016

Książka pod choinkę

W holu głównym pod choinką znajdziecie karton podpisany "Książka pod choinkę". Jeśli ktoś z Was chciałby zrobić dobry uczynek i sprezentować bibliotece podarek, oczywiście w postaci książki (lub płyty CD, DVD z interesującymi materiałami), to jest to właśnie odpowiednie miejsce, w którym może to zrobić. Pamiętaj, że obdarowując bibliotekę, tak naprawdę robisz prezent dla wszystkich uczniów szkoły! Książki mogą być używane, prosimy jednak, żeby nie były zniszczone.


14 XII 2016

Przedstawienie świąteczne

 

W środę, 7 grudnia, 21 osób z klasy 3E w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Żorach zorganizowało przedstawienie świąteczne dla wychowanków tego ośrodka. Najbardziej spodobały się wspólnie odśpiewane kolędy. Po występie uczniowie liceum razem z uczniami OREW przygotowali wspólny papierowy łańcuch. Na koniec Dyrektor OREW, p. Tomasz Tomiak, opowiedział licealistom o działaniu ośrodka.

 

Kilka dni wcześniej przedstawiciele klas 2AG, 2BG i 2CG pomogli w zorganizowaniu akcji charytatywnej, w czasie której sprzedawali ciasta. Z uzyskanych funduszy, zakupiliśmy upominki w postaci 3 figurek św. Mikołaja, które zostały przekazane na rzecz OREW. Niektóre z nich zostaną wykorzystane, m.in. w czasie zajęć rehabilitacyjnych.

Na stronie internetowej Ośrodka również napisano o naszej wizycie, sprawdźcie TUTAJ.

 

 


29 XI 2016

Czytamy przedszkolakom!

We wtorek 22 listopada 2016 roku uczniowie z klasy 1bg: Julia, Nikola, Jakub, Olivier, 2dg: Julia, Katarzyna, Klaudia, Marta,Weronika, 2a: Karolina i Kornelia gościli w grupie „Misiów” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Żorach. Zaprezentowali jedną z bajek o Kubusiu Puchatku tym razem zmagającym się z przeziębieniem i zagadki o warzywach oraz owocach. Nie zabrakło pytań do tekstu jak i pogadanki na temat zdrowego trybu życia.

Więcej na ten temat oraz zdjęcia możecie zobaczyć na stronie ZS-P nr 6.


25 XI 2016

Kącik czytelniczy

Zapraszamy wszystkich uczniów do kącika czytelniczego! Możesz usiąść i poczytać lub wziąć do domu wybraną przez siebie książkę, czasopismo lub kasetę.


25 XI 2016

Dzień Życzliwości

Dzień Życzliwości, Uśmiechu i Powitań już za nami! Oto kilka zdjęć z przeprowadzonych w tym dniu akcji.


22 XI 2016

Spotkania podróżnicze

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH!


16 XI 2016

Dzień Życzliwości, Uśmiechu i Pozdrowień

W tym roku Dzień Życzliwości (nazywany też Dniem Uśmiechu lub Dniem Pozdrowień) obchodzony jest na całym świecie 21 listopada. Sprawdź, jakie akcje w tym dniu będzie organizować biblioteka i dowiedz się, w jaki sposób Ty możesz świętować ten Dzień:

- uśmiechnij się drugiej osoby!

- w piątek, 18 listopada, przy wejściu do szkoły zostanie wystawiona skrzynka, do której chętni będą mogli wrzucać życzliwe listy z imieniem i nazwiskiem, klasą adresata. Poczta Życzliwości zostanie rozniesiona do adresatów w poniedziałek;

- zapoznaj się z Dekalogiem Człowieka Życzliwego;

- na lekcjach wychowawczych porozmawiajcie na temat życzliwości;

- przygotuj plakat, piosenkę, hasło, fraszkę, opowiadanie o życzliwości i przynieś do biblioteki lub czytelni;

- odważ się i wykonaj Życzliwy Challenge! (Dostępny w bibliotece i w czytelni);

- wpisz się do Księgi Życzliwości, którą znajdziesz w czytelni;

- napisz coś życzliwego na naszej Tablicy Życzliwości (pod gazetką biblioteczną obok czytelni), a jeśli jesteś przygnębiony, weź karteczkę z życzliwymi słowami!

 

DEKALOG CZŁOWIEKA ŻYCZLIWEGO

  1. Bądź pozytywnie nastawiony do świata, często się uśmiechaj.
  2. Szanuj innych, nie naruszaj ich godności, kieruj się ich dobrem.
  3. Bądź kulturalny.
  4. Używaj "czarodziejskich słów": proszę, dziękuję, przepraszam.
  5. Zapomnij o słowach wulgarnych.
  6. Spokojnie i rozważnie rozstrzygaj konflikty.
  7. Nie sprawiaj innym kłopotu.
  8. Bezinteresownie śpiesz z pomocą potrzebującym.
  9. Pamiętaj o uprzejmości na co dzień.
  10. Dziel się życzliwością z innymi.

15 XI 2016

Konkurs mitologiczny - wyniki

MIEJSCE

IMIĘ, NAZWISKO

KLASA

LICZBA PUNKTÓW

1.

Aleksandra Jursza

3d

61,5

2.

Martyna Błażyca

1cg

60,5

2.

Natalia Dolnik

1ag

60,5

3.

Agata Marcisz

2dg

57,5

GRATULUJEMY!


Sienkiewicz w Miarce - wyniki

MIEJSCE

IMIĘ, NAZWISKO

KLASA

LICZBA PUNKTÓW

1.

Dorota Śledź

2e

53,5

2.

Michał Witosza

3d

52,5

3.

Patrycja Baron

1c

50,5

3.

Natalia Pyrk

3ag

50,5

GRATULUJEMY!


Plebiscyt na najciekawszą książkę

 

W plebiscycie na najciekawszą książkę wzięły udział 172 osoby.

Dziękujemy za udział!

 

Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, jakie książki Was interesują. Macie przez to realny wpływ na przyszłe zakupy publikacji do biblioteki.

Poniżej listy wybranych książek, autorów i gatunków.

 

Lista książek

Flanagan John – Zwiadowcy (seria)

9

Sienkiewicz Henryk – Krzyżacy

7

James E. L. - 50 twarzy Greya

6

Tolkien J. R. R. - Hobbit, czyli tam i z powrotem

6

Rowling Joanne K. - Harry Potter i przeklęte dziecko

5

Sapkowski Andrzej – Wiedźmin (seria)

5

Tolkien J. R. R. - Władca pierścieni (seria)

4

Clare Cassandra – Dary anioła (seria)

3

Green John – Gwiazd naszych wina

3

Hawkins Paula – Dziewczyna z pociągu

3

Kirkman Robert, Bonansinga Jay – The walking dead (seria)

3

Kozłowska Aleksandra – Człowiek-Ziemniak kontra Kobieta-Bluszcz

3

Mickiewicz Adam – Dziady

3

Sapkowski Andrzej – Narrenturm

3

Szekspir William – Romeo i Julia

3

Braswell Liz – 9 żyć Chloe King (seria)

2

Burnett Frances Hodgson – Tajemniczy ogród

2

Collins Suzanne – Igrzyska śmierci

2

Columbus Chris, Vizzini Ned – Dom tajemnic (seria)

2

Głuchowski Dmitrij – Metro 2033

2

Głuchowski Dmitrij – Metro 2034

2

Goscinny Rene – Mikołajek

2

Green John – Szukając Alaski

2

Hoover Colleen – Losing Hope

2

Hoover Colleen – Ugly love

2

Ibrahimović Zlatan – Ja, Ibra

2

Kinney Jeff – Dzienniczek cwaniaczka (seria)

2

Leroux Gaston – Upiór w operze (upiór opery)

2

Monforte Reyes – Burka miłości

2

Mull Brandon – Baśniobór

2

Roth Veronica – Niezgodna (seria)

2

Rowling J. - Harry Potter i... (seria)

2

Sienkiewicz Henryk – Potop

2

Belfrot Jordan – Wilk z Wall Street

1

Bonecki Jacek – Jak fotografować smartfonem

1

Buczkówna Mieczysława – Szaraczek

1

Burton-Phillips Elizabeth – Uzależnieni. Jak narkotyki zniszczyły moją rodzinę

1

Caroll Lewis – Opowieści z Narnii (seria)

1

Cejrowski Wojciech – Rio Anaconda

1

Clare Cassandra – Mechaniczny anioł

1

Colfer Eoin – Artemis Fowl (seria)

1

Dashner James – Więzień labiryntu (seria)

1

Ferguson Will – Szczęście TM

1

Fiedler Arkady – Dywizjon 303

1

Filipowicz Artur – Topowa dycha

1

Fitzpatrick Becca – Black ice

1

Fitzpatrick Becca – Szeptem

1

Flanagan John – Drużyna (seria)

1

Foley Gaelen - Jej przyjemność

1

Franz Andreas – Rytuał zbrodni

1

Fredro Aleksander – Zemsta

1

Głuchowski Dmitrij – Metro 2035

1

Głuchowskij Dmitrij – Uniwersum (seria)

1

Gordon Roderick, Williams Brian – Tunele

1

Green John – Papierowe miasta

1

Grzesiuk Stanisław – Boso, ale w ostrogach

1

Hoover Colleen – Hopeless

1

Hoover Colleen – Maybe someday

1

Jurgielewiczowa Irena – Ten obcy

1

King William – World of Warcraft: Illidian

1

Kirino Natsuo – Wyspa Tokio

1

Kishimito Masashi – Naruto

1

Lindgren Astrid – Dzieci z Bullerbyn

1

London Jack – Biały Kieł

1

Maciejewski Jacek, Nowakowski Tomasz (red.) - Kazimierz Wielki i jego państwo. W siedemsetną rocznicę urodzin ostatniego Piasta na tronie polskim

1

Makuszyński Kornel – Przygody Koziołka Matołka

1

Makuszyński Kornel – Szatan z siódmej klasy

1

Marsden John – Jutro (seria)

1

Martin George R. R. - Rycerz siedmiu królestw

1

Martin Machali – Dom smagany wiatrem

1

Meyer Stephenie – Zmierzch (seria)

1

Miłoszewski Zygmunt – Domofon

1

Mitchell Margaret – Przeminęło z wiatrem

1

Montgomery Lucy Maud – Ania w Avonlea

1

Murakami Haruki – Sputnik Sweetheart

1

Murray Tamsyn – Uwierz Lucy

1

O'Hearn Kate – Pegaz (seria)

1

Opłocki Przemek – Zielony księżyc

1

Paolini Christopher – Eragon

1

Picoult Jodi – Z innej bajki

1

Piekara Jacek – Ja, inkwizytor (seria)

1

Pratchett Terry – Mort

1

Putek Józef – Mroki średniowiecza

1

Riordan Rick – Olimpijscy herosi (seria)

1

Salinger J. D. - Buszujący w zbożu

1

Shepard Sara – Pretty Little Liars (seria)

1

Shepard Sara – The Lying game (seria)

1

Słowacki Juliusz – Balladyna

1

Sparks Nicholas – Pamiętnik

1

Spielman Lori Nelson – Słodycz wybaczenia

1

Stelmaszyk Agnieszka – Kroniki Archeo (seria)

1

Sugg Zoe – Girl Online (seria)

1

Szklarski Alfred – Tomek w Krainie Kangurów

1

Tasso Valerie – Dziennik nimfomanki

1

Todd Anna – After (seria)

1

Tolkien J. R. R. - Dzieci Hurina

1

Twain Mark – Przygody Tomka Sawyera

1

Vujicic Nick – Bez granic

1

Vujicic Nick – Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń

1

Vujicic Nick – Niezwyciężony

1

Watson Casey – Chłopiec, którego nikt nie kochał

1

White Kiersten – Paranormalność

1

Zusak Markus – Kiedy płaczą psy (inny tytuł to: Getting the girl)

1

Zusak Markus – Posłaniec

1

Żulczyk Jakub – Ślepnąc od świateł

1

 

Lista autorów:

Canavan Trudi

1

King Stephen

1

Mróz Remigiusz

1

Pratchett Terry

1

Riordan Rick

1

Sparks Nicholas

1

Szymborska Wisława

1

 

Lista tematów:

Historia (średniowiecze)

1

Kryminały

1

Mitologia rzymska i grecka

1

Romans

1

 

Oddano 10 głosów nieważnych (najczęściej poprzez podanie tytułu filmu, na podstawie którego nie napisano żadnej książki).

 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OSOBOM, KTÓRE WZIĘŁY UDZIAŁ!


V Wojewódzki Konkurs Wiedzy  o Literaturze

Tematem jest seria książek Ricka Riordana: "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjum, został podzielony na 2 kategorie.

Konkurs literacki, w którym obowiązuje znajomość całej serii książek.

Konkurs plastyczny - zadaniem uczestnika jest stworzenie lapbooka na temat jednego tomu z serii.

Zgłoszenia do obu kategorii przyjmujemy do 25 listopada 2016 r. w bibliotece i w czytelni szkolnej.

Sprawdź zakładkę KONKURSY, aby przeczytać regulamin.

 

Czym jest lapbook? Jest rodzaj własnoręcznie wykonanej "książki", w której możesz zawrzeć wszystkie informacje na dany temat. Przykładowy lapbook jest dostępny na gazetce pomiędzy czytelnią a biblioteką.

Otwórz go i sprawdź, jak może wyglądać lapbook!

Więcej pomysłów możesz znaleźć w Internecie. Tutaj znajdziesz instrukcję w języku polskim, jak zrobić lapbook.

Przykładowe lapbooki:


Wycieczka licealistów

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia z wyjazdu licealistów do Biblioteki Śląskiej i Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach wejdź TUTAJ.


FLashmob czytelniczy

W środę 26 października na długiej przerwie uczniowie klasy 2 C oraz ośmioro uczniów z klasy 3DG zgodziło się wziąć w udział w flashmobie czytelniczym.

Uczestnicy, na umówiony wcześniej sygnał, wyciągnęli książki i zaczęli czytać. Niektórzy wybrali podręczniki, inni lektury, a pozostali inne książki czytane dla przyjemności. Udowodnili w ten sposób, że można czytać w każdych warunkach, nawet na korytarzu, a także to, że uczniowie czytają książki i sprawia im to przyjemność!

Promujmy czytanie! Czytanie jest fajne!


Zdrowe książeczki dla zdrowych dzieci

Wystawiliśmy przedstawienie! We wtorek, 25 października 2016 r., grupa aktorów z klas 1 BG i 2 DG, zaprezentowała występ „Zdrowe książeczki dla zdrowych dzieci” dla najmłodszych widzów, czyli Przedszkolaków, w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!


Wszyscy czytają, czytam i ja

Gdzie najlepiej czytać, jak nie w czytelni? 21 października, w piątek, właśnie w czytelni na 15-minutowej przerwie odbyło się wspólne, głośne czytanie. Czytali nam: Michał i Natalia z klasy 3 D. Dzięki sprzętowi wspomagającemu można było nas słyszeć nawet na korytarzu, gdzie zainteresowani przystawali, by posłuchać. 

Michał przeczytał fragment "Blondynka na tropie tajemnic" Beaty Pawlikowskiej, a Natalia przeczytała fragment książki "Gra anioła" Carlosa Ruina Zafóna.

W poniedziałek, 24 października, wysłuchaliśmy książek czytanych przez Aleksandrę, również z klasy 3 D. Zaprezentowała nam fragmenty utworu "Mroki" Jarosława Borszewicza i "Czas pogardy" Andrzeja Sapkowskiego.


Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie osób chętnych w udziale w Dyskusyjnym Klubie Książki odbędzie się we wtorek, 25 października, o godzinie 10:25 w czytelni

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH!



Przerwa na czytanie

W piątek, 20 X, oraz w poniedziałek, 24 X, na długiej przerwie o 12:10 organizujemy

PRZERWĘ NA GŁOŚNE CZYTANIE

w czytelni szkolnej. Spotkanie rozpoczynają uczniowie klasy 3 D, którzy zaprezentują wybrane przez siebie fragmenty książek.

Zapraszamy zainteresowanych do uczestnictwa we wspólnym MIARKOWYM czytaniu!


Plebiscyt

Głos możesz oddać w bibliotece lub w czytelni! Powiedz nam, jakie książki Cię interesują!


Fotoreportaż "Witaj we mgle sensorycznej"

Zapraszamy do biblioteki, aby obejrzeć dokładnie fotoreportaż!

Autor zdjęć: Tomasz Nessing.

Zdjęcia powstały podczas warsztatów zatytułowanych: "Witaj we mgle sensorycznej" zorganizowanych przez PSOUU OREW Żory w ramach projektu: "Zrozum - nie wykluczaj".

Udział w nich wzięły uczennice I LO im. Karola Miarki w Żorach.

Przez kilka dni kwietniowych roku 2016, młodzież pod okiem psychologa, neurologopedy, oligofrenopedagoga i pielęgniarki OREW, wczuwała się w sytuację osoby niepełnosprawnej. Starała się widzieć świat podobnie jak ona, doświadczała podobnych barier.

Wszystko po to,  by zrozumieć.


 

Co nas czeka w PAŹDZIERNIKU?

 

 PAŹDZIERNIK

 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC
BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Hasło święta w 2016 r.: „Książka to dopiero początek...”

 

Obchody święta w bibliotece naszej szkoły:

  • Konkurs mitologiczny. Pytania konkursowe do odbioru w czytelni od 6 października.

  • Konkurs o Henryku Sienkiewiczu. Pytania konkursowe do odbioru w bibliotece od 5 października.

  • Konkurs plastyczny promujący twórczość Henryka Sienkiewicza (lub adaptacje filmowe książek autorstwa Sienkiewicza). Prace dostarczamy do biblioteki lub czytelni do 28 października.

  • Książkowe hity - plebiscyt na najciekawszą książkę. Każdy uczeń może zagłosować na swoją ulubioną książkę. Propozycje oddajemy na karteczkach do biblioteki lub czytelni do 28 października. Będą brane pod uwagę przy zakupach nowości książkowych.

  • Zdrowe książeczki dla zdrowych dzieci - przedstawienie dla przedszkolaków w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.

  • Zareklamuj czytanie - konkurs na plakat reklamujący czytanie. 63% osób nie przeczytało ANI JEDNEJ książki w 2015 roku! Prace dostarczamy do biblioteki lub czytelni do 28 października.

  • Flash mob czytelniczy! Szczegóły owiane są tajemnicą!

  • Chodź, poczytaj ze mną... Promocja czytelnictwa w kącikach z książkami.

  • Wszyscy czytają, czytam i ja - wspólne, głośne czytanie na wybranych przerwach.

  • Z okazji święta biblioteki. Ofiaruj jej prezent! Biblioteka z radością przyjmie przekazane jej prezenty książkowe.


Kąciki czytelnicze

TA KSIĄŻKA CHCE BYĆ TWOJA!

Jak już zauważyliście zostały utworzone kąciki czytelnicze na drugim piętrze (obok gabinetu pani

pedagog) i na pierwszym piętrze. Książki, które zostały tam umieszczone, mogą znaleźć się w Waszych biblioteczkach domowych. Jednocześnie prosimy o zachowanie porządku na półkach.

Ponadto informujemy, że biblioteka chętnie przyjmie w darze książki, które Wam nie są już

potrzebne.

Pamiętajmy, że czytanie ma ogromny wpływ na pracę naszego mózgu!

 


[1]